Maitinimo organizavimas
Pagal Vaikų maitinimo organizavimo tvarkos aprašo, patvirtinto sveikatos apsaugos ministro 2011 m. lapkričio 11 d. įsakymu Nr. V–964 (aktuali redakcija) „Dėl Vaikų maitinimo organizavimo tvarkos aprašo patvirtinimo“
VAIKŲ MAITINIMUI UGDYMO ĮSTAIGOSE DRAUDŽIAMOS ŠIOS MAISTO PRODUKTŲ GRUPĖS:
- Bulvių, kukurūzų ar kitokie traškučiai, kiti riebaluose virti, skrudinti ar spraginti gaminiai;
- Saldainiai; šokoladas ir šokolado gaminiai; valgomieji ledai;
- Pieno produktai ir konditerijos gaminiai su glajumi, glaistu, šokoladu ar kremu;
- Kramtomoji guma; gazuoti gėrimai; energiniai gėrimai; gėrimai ir maisto produktai, pagaminti iš kavamedžio pupelių kavos ar jų ekstrakto; kisieliai;
- Sultinių, padažų koncentratai;padažai su spirgučiais;
- Šaltai, karštai, mažai rūkyti mėsos gaminiai ir mėsos gaminiai, rūkyta žuvis; konservuoti mėsos ir žuvies gaminiai;
- Džiūvėsėliuose volioti ar džiūvėsėliais pabarstyti kepti mėsos, paukštienos ir žuvies gaminiai;
- Maisto papildai;
- Maisto produktai kurių sudėtyje yra GMO;
- Maisto produktai, į kurių sudėtį įeina iš dalies hidrinti augaliniai riebalai;
VAIKAMS MAITINTI REKOMENDUOJAMI ŠIE MAISTO PRODUKTAI:
- Daržovės, vaisiai, uogos ir jų patiekalai;
- Grūdiniai (viso grūdo gaminiai, kruopų produktai, duonos gaminiai);
- Ankštinės daržovės;
- Pienas ir pieno produktai (rauginti pieno gaminiai, po rauginimo termiškai neapdoroti);
- Kiaušiniai;
- Liesa mėsa;
- Žuvis ir jos produktai;
- Aliejai;
- Turi būti mažiau vartojama gyvūninės kilmės riebalų: kur įmanoma riebi mėsa ir mėsos gaminiai turi būti keičiami liesa mėsa, paukštiena, žuvimi ar ankštinėmis daržovėmis;
- Geriamasis vanduo ir natūralus mineralinis bei šaltinio vanduo.
!PRAŠOME NEDĖTI VAIKAMS DRAUDŽIAMŲ PRODUKTŲ! –
tai gali įtakoti įstaigose gaminamų patiekalų vartojimą ne tik jūsų vaiko (-ų), bet ir kitų grupės vaikų atžvilgiu. Taip pat kyla alergijų rizika bei gali įtakoti vaiko (-ų) maitinimosi įpročius ne tik įstaigoje, bet ir namų aplinkoje!
Pagrindiniai maisto tiekėjai, kurie tiekia įstaigai produktus 2023-2024 metais
TIEKĖJAS | PRODUKTAI |
UAB „SAMSONAS“ | JAUTIENA, DARŽOVĖS |
AB „ŽEMAITIJOS PIENAS“ | PIENO PRODUKTAI |
UAB „VIRŽIS“ | ALIEJUS, DARŽOVĖS |
UAB „NIKLITA“ | LAŠIŠA |
MB „TURGAUNYKAS“ | KIAULIENA |
UAB „DAIVIDA“ | VIŠTIENA |
Įstaiga dalyvauja „Vaisių ir daržovių bei pieno ir pieno produktų vartojimo skatinimo vaikų ugdymo įstaigose programoje“.
Svetainėje https://www.pienasvaisiai.lt/naujienos/auk-sveikas-vaike1/48 , galite rasti naudingos informacijos, metodinės medžiagos pedagogams dirbantiems su ikimokyklinio, priešmokyklinio amžiaus vaikais ir pradinukais ir vaikų tėvams.
Keičiasi maitinimo organizavimo tvarkos aprašas ugdymo ir vaikų socialinės globos įstaigose
Nuo 2016 m. sausio 1 d. įsigalioja Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2011 m. lapkričio 11 d. įsakymo Nr. V-964 „Dėl maitinimo organizavimo ikimokyklinio ugdymo, bendrojo ugdymo mokyklose ir vaikų socialinėse globos įstaigose tvarkos aprašo patvirtinimo“ pakeitimas. Tvarkos aprašas nustato vaikų maitinimo, vykdomo ikimokyklinio ugdymo, bendrojo ugdymo mokyklose, šeimynose ir vaikų socialinės globos įstaigose, reikalavimus.
Kas keičiama tvarkos apraše?
Tvarkos aprašo pakeitime numatoma, kad šis tvarkos aprašas nustato keletą reikalavimų ir šeimynose. Nuo Tvarkos aprašo pakeitimo įsigaliojimo šeimynose kaip ir mokyklose bei vaikų socialinėse globos įstaigose turės būti sudarytos higieniškos sąlygos nemokamai atsigerti geriamojo vandens, nemokamai vanduo gali būti tiekiamas puodukuose, stiklinaitėse ir buteliukuose.
Tvarkos aprašo pakeitime papildytas draudžiamų tiekti vaikų maitinimui maisto produktų grupių sąrašas. Draudžiama tiekti maisto produktus, į kurių sudėtį įeina iš dalies hidrinti augaliniai riebalai. Apribotas gėrimuose cukraus kiekis – pridėtinio cukraus ne daugiau kaip 5 g/100 g. Tačiau bus sūrio ir mėsos gaminiuose leidžiamas didesnis druskos kiekis – vietoje iki 1 g/100 g galima iki 1,7 g/100 g.
Visom maitinimą teikiančiom įstaigom numatytas papildomas reikalavimas, sudaryti sąlygas kiekvienam vaikui pavalgyti prie švaraus stalo.
Vaikų socialinės globos įstaigos sudarinės valgiaraščius 10 darbo dienų laikotarpiui (švenčių ir poilsio dienomis vaikų maitinimui valgiaraščiai netaikomi, maitinimas organizuojamas pagal galimybes dalyvaujant vaikams).
Nuo 2016 m. sausio 1 d. tvarkos aprašas ir valgiaraščiai turės būti skelbiami mokyklos internetinėje svetainėje, jeigu mokykla tokią turi.
Kokie patiekalų gaminimo ir patiekimo reikalavimai?
Tvarkos aprašas nurodo, kad gaminant maistą turi būti naudojama kuo mažiau druskos ir cukraus (druskos ne daugiau kaip 1 g/100g, pridėtinio cukraus ne daugiau kaip 5 g/100g.
Kiekvieną dieną turi būti patiekiama daržovių ir vaisių. Rekomenduojama, kad vaisiai būtų tiekiami atskiro maitinimo metu.
Su karštu pietų patiekalu turės būti patiekiamos daržovės ar vaisiai arba jų salotos.
Maitinimo organizavimo ikimokyklinio ugdymo įstaigose tvarkos aprašas nuo 2016-01-01 Peržiūrėti dokumentą